Alameda 5

Eurodrome

KUP TERAZ

W marcu nakładem krakowskiej wytwórni Instant Classic ukaże się drugi album grupy Alameda 5. Następca wydanego cztery lata temu "Ducha tornada" nosi tytuł "Eurodrome" i zawiera 10 premierowych kompozycji.

"'Duch tornada' powstawał, gdy zespół Alameda 5 w składzie, w jakim jest obecnie znany, dopiero zaczynał działalność. Dlatego ta płyta była bardziej zlepkiem pomysłów z różnych bajek niż jakimś spójnym dziełem. 'Eurodrome' jest już bardziej dopracowanym albumem zespołu, który bardziej niż cztery lata temu wie, jak chce brzmieć" - tłumaczy Jakub Ziołek.

"Eurodrome" na pewno nie wpisuje się w ramy concept-albumu. "Teksty piosenek są raczej abstrakcyjne i depresyjne, jak nasze czasy" - mówi Jakub. "Natomiast bardzo mnie cieszy, że udało się zawrzeć na płycie wypowiedzi osób, którym zadaliśmy różne dziwne pytania w stylu: 'z jakim jedzeniem kojarzy Ci się Europa?'; 'porównaj Europę do muzyki albo samochodu', na które ci ludzie udzielali równie abstrakcyjnych odpowiedzi w swoich językach: greckim, katalońskim, rosyjskim, wietnamskim, czy tetum".

Choć w ubiegłym roku premierę miała "Czarna woda" Alamedy 4, to różnice między kwartetem i kwintetem nie sprowadzają się wyłącznie do składu i stylistyki. "Chyba uczciwie mogę założyć, że do tej pory Alameda 4 to 80% zespołowej pracy na próbach i 20% indywidualnej pracy poza salą prób. W Alamedzie 5 te proporcje wyglądają bardziej jak 60-40. Alameda 4 jest prostsza i bardziej skrystalizowana jeśli chodzi o brzmienie i rozwiązania technologiczne, większość pracy polega po prostu na ogrywaniu form utworów, natomiast Alameda 5 wymaga większego skupienia przy detalach produkcyjnych i brzmieniowych" - wyjaśnia Ziołek.

Tracklista CD:

1. Blitz-Krieg-Spiel
2. Embryon
3. CDTE
4. Tubarao
5. Cassius
6. Birds of Passage
7. Roam the Bottom
8. Dr Narco
9. Dias Melhores
10. Mental Militia

Tracklista LP:

1. Blitz-Krieg-Spiel
2. Embryon
3. CDTE
4. Tubarao
5. Cassius
6. Radio Liberec
7. Roam the Bottom
8. Dr Narco
9. Dias Melhores
10. Mental Militia

data wydania: 2019-03-15

Nadchodzące koncerty

Kto? Gdzie? Kiedy?