Rafał Kołacki

Jego zainteresowania od zawsze związane były z muzyką. Jako archeologa interesowała go głównie archeomuzykologia, jako etnologa - etnomuzykologia i muzyczne subkultury młodzieżowe. Jako praktyka, przede wszystkim hardcore / punk i muzyka etniczna (szczególnie rytualna). Jest związany z następującymi zespołami: HATI, T’ien Lai, Molok Mun, Innercity Ensemble, Mammoth Ulthana i DAO. 

Aktualnie, nie porzucając starych fascynacji, pasjonuje się badaniem dźwiękowej tkanki miejskiej. Jest pomysłodawcą i współtwórcą multimedialnego projektu Tonopolis , który w sposób subiektywny charakteryzuje dźwiękowe otoczenie Torunia.

Jest uczestnikiem edukacyjnego projektu Dźwiękospacery, w ramach którego prowadzi warsztaty z dziećmi i studentami, próbując uwrażliwiać młodych odbiorców na dźwięki sonosfery oraz świadome, głębokie nasłuchiwanie.

Nagrywa, słucha, tworzy, ale również analizuje teoretycznie zgromadzony materiał. W swoich badaniach porusza problem wzajemnego stosunku dźwięku (to jak słyszymy) do cech i ról społecznych jakie przyjmujemy.

Interesuje go również komunikacyjna funkcja dźwięku - to jak, gdzie i kiedy dźwięki stają się komunikatami. 

Działa także solo. W swojej twórczości pasjonuje się sztuką field recording (w jej różnych wariantach), perkusyjną muzyką akustyczną oraz elektroniką z gatunku drone music. Jest autorem muzyki filmowej (Panoptikon, 2013), słuchowisk oraz bajek (Bajki dla odważnych, 2013, Szyprowie, prosta historia usłyszana na wodzie, 2017).

Do tej pory wydał kilka albumów solowych: Tonopolis. Impression from the Town (2010), Panoptikon (2013), Ninkyo Dantai (2014), Aux oreilles d'un etranger (2015). W marcu 2016 roku miała premierę jego kolejna płyta pt. Hijra. NOISE from the Jungle a w sierpniu 2017 zrealizowana wspólnie z Łukaszem Jędrzejczakiem i Elą Schulz płyta Sawt / Sur, będąca ich wspólną dźwiękowofotograficzną relacją z pobytu w Marrakeszu.

Jest autorem instalacji dźwiękowych. Prowadzi niezależne wydawnictwo płytowe Noisen Records. 

Od kilku lat jest także kuratorem międzynarodowego festiwalu CoCArt Music Festival oraz cyklu wydarzeń dźwiękowych :audioskopia.

Nadchodzące koncerty

Kto? Gdzie? Kiedy?