Strach zżerać duszę - Łukasz Jędrzejczak autorem muzyki w nowym spektaklu Agnieszki Jakimiak

Strach zżerać duszę - Łukasz Jędrzejczak autorem muzyki w nowym spektaklu Agnieszki Jakimiak

19 grudnia odbyła się premiera nowego spektaklu Agnieszki Jakimiak "Strach zżerać duszę" w obsadzie: Karolina Adamczyk, Grzegorz Artman, Klara Bielawka, Julian Swieżewski.

Z materiałów prasowych: "Rainer Werner Fassbinder nakręcił film o starszej sprzątaczce z Niemiec, która zakochuje się z wzajemnością w Marokańczyku młodszym od niej o 30 lat. „Stara baba” i „arabski pies” - tak mówią o sobie główni bohaterowie. Wydaje się, że ich związek nie podoba się nikomu, wielu jednak czerpie z niego korzyści. Strach zżerać duszę z 1974 roku to opowieść o społeczeństwie, które boi się wszystkiego, co inne, ale ekonomiczna wola przetrwania każe mu zawłaszczać to, co obce i dopasowywać do własnych narracji.

Niektóre historie opowiada się trudniej niż inne, szczególnie we współczesnej Polsce. Nie każdą opowieść umiemy sobie wyobrazić i nie każdą możemy zrozumieć, zwłaszcza jeśli ma się rozgrywać w kraju monolitycznym pod względem narodowości i wyznania. Nie opowiemy miłosnej historii Emmi i Alego, ponieważ historia o relacji silniejszej niż społeczny terror nie jest naszą historią. W latach siedemdziesiątych film Fassbindera pozwalał zrozumieć niemiecką rzeczywistość gospodarczą, społeczną i ekonomiczną. W XXI wieku w Polsce Strach zżerać duszę pokazuje, dlaczego nie możemy i nie chcemy pojąć naszej rzeczywistości.

Nasza historia to historia o społeczeństwie, które panicznie boi się dostrzec, że w jego ramach nie wszyscy podlegają tym samym prawom i regułom. Nasza historia opowiada o plotkach, pomówieniach, pochopnych oskarżeniach i fałszywych wspólnotach. To opowieść o fantazmatach i wyobrażeniach władających społeczną rzeczywistością, w której - jak głosi motto filmu Fassbindera – „szczęście nie zawsze jest radosne”."

TWÓRCY

reżyseria - Agnieszka Jakimiak

dramaturgia, scenografia, światła, wideo - Mateusz Atman

przekład - Iwona Nowacka

choreografia - Agata Maszkiewicz

muzyka - Łukasz Jędrzejczak

asystentka reżyserki i scenografa - Emilia Korsak

kuratorka - Marta Keil

produkcja - Kuba Olszak


http://www.powszechny.com/spektakle/strach-zzerac-dusze,s1407.html

Kolejne pokazy odbędą się 1, 2 oraz 3 lutego w warszawskim Teatrze Powszechnym im Zygmunta Hübnera przy ul. Zamoyskiego 20.