Helatone

Helatone to improwizowany skład, który tworzą Bartek Kapsa i Tomasz Gadecki - muzycy, którzy znają się od dawna i mieli okazję współpracować w przeszłości, chociażby podczas koncertów Contemporary Noise Sextet.

Skład zawiązał się kilka lat temu, ale funkcjonował tylko na żywo. Grywał koncerty, a także autorską muzykę do filmów jako trio z gitarzystą Kamilem Paterem. 

Teraz przyszedł czas na płytę, którą muzycy zarejestrowali w Electric Eye Studio w styczniu 2017. Tym razem w duecie.

Helatone eksploruje rejony muzyki improwizowanej, tworzonej w czasie rzeczywistym. W dużej mierze opartej na poszukiwaniu formy i brzmienia zawsze od nowa i zawsze inaczej.

Nie stroniąc od melodii czy poszukiwań ciekawych struktur rytmicznych, duet
 wypracowało swój własny, oryginalny język muzyczny.

Bartek Kapsa to muzyk kojarzony przede wszystkim z zespołem Contemporary Noise Sextet, z którym nagrał cztery płyty wydane w Polsce przez Electric Eye Records, a także w Niemczech (Denovali) i Japonii (Zankyo Rec.). 

Wcześniej współtworzył Something Like Elvis, które odnosiło sukcesy w Polsce i za granicą. Współpracuje także z bydgoskim środowiskiem skupionym wokół klubu Mózg oraz działa jako animator kultury. Autor muzyki do wielu przedstawień teatralnych oraz filmów, producent i muzyk sesyjny.

Tomasz Gadecki to urodzony w Gdyni saksofonosta, który ostatnią dekadę poświęcił szeroko rozumianej muzyce improwizowanej. W swojej twórczości na pierwszym miejscu stawia na kreatywność i poszukiwanie prawdy do ostatniego dźwięku. 

Współzałożyciel zespołów Olbrzym i kurdupel, Sambar, Band A free, 250 Kg (ćwierć tony),TRC, Helaton. Współpracuje z wieloma muzykami z Polski i ze świata. Autor muzyki do spektakli teatralnych, muzyk sesyjny w wielu projektach np. Pure Phase Ensemble, Dreadles Lions, Galago, Artur Maćkowiak, Contemporary Noise Sextet, 7FAZ. 

Współtworzy duet taneczno-muzyczny Acoustic Body z Anną Haracz oraz trójmiejskie Lonker See, z którym otrzymał nagrodę DOKI 2016. Improwizacja, która jest bardzo ważnym elementem jego twórczości sprawia, iż bardzo często pracuje z performerami, malarzami czy poetami i zdecydowanie nie powiedział w tej dziedzinie ostatniego słowa.

Posłuchaj płyty Helatone Concrete Cave tu:
http://milieulacephale.com/album/58/concrete-cave-58/ 

Nadchodzące koncerty

Kto? Gdzie? Kiedy?